Evenimente ce vor avea loc în Arhiepiscopia Iașilor în perioada 2-8 octombrie 2022

Arhiepiscopia Iașilor Octombrie 1, 2022

Duminică, 2 octombrie

Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, va oficia Sfânta Liturghie la Catedrala Mitropolitană din Iași.

Preasfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Iașilor, va oficia Sfânta Liturghie și va săvârși sfințirea bisericii Parohiei Nașterea Sf. Ioan Botezătorul Cut II, com. Dumbrava Roșie, jud Neamț, Protopopiatul Piatra Neamț.

Luni, 3 octombrie

Preasfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Iașilor, va săvârși sfințirea Școlii din localitatea Balș, Protopopiatul Pașcani.

Sâmbătă, 8 octombrie

Începând cu ora 6:00 va începe procesiunea cu moaștele Sfintei Cuvioase Parascheva, soborul de slujitori ai Catedralei Mitropolitane urmând a așeza racla Sfintei spre închinare în baldachinul amenajat în curtea Catedralei.

Preasfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Iașilor, va oficia Sfânta Liturghie și va săvârși sfințirea casei sociale și a catapetesmei bisericii Parohiei Schimbarea la Față Boscoteni, com. Frumușica, jud. Botoșani, Protopopiatul Hârlău.

Centrul de Formare Continuă organizează în zilele de vineri și sâmbătă un program de perfecționare la Școala Varlaam Mitropolitul dedicat profesorilor de religie debutanți din Arhiepiscopia Iașilor.